Felvételizőknek

FELVÉTELI TÁJÉKOZTATÓ

Az SZTE Pszichológiai Intézete a soron következő tanévben is indít alapszintű (BA) mester szintű (MA) pszichológia képzést nappali és levelező tagozaton.

BA-képzés:

A BA felvételi adminisztrációs eljárásról (jelentkezési lap beadásának módja, határidők, pontszámítás, hozott és többletpontok, diplomaérték beszámítása stb) az SZTE BTK Tanulmányi Osztályán kérhetnek információt: Felvételi tájékoztatás: felveteli.btk@szte.hu

A BA képzési hálóterv megtalálható itt.

MA-képzés: 

Jelenleg az SZTE-n választható specializációk: (1) kognitív pszichológia (neuropszichológiai iránnyal) (2) klinikai és egészségpszichológia, (3) tanácsadás- és iskolapszichológia, (4) fejlődés- és klinikai gyermekpszichológia

Az MA képzési hálótervek megtalálhatóak itt.

Az MA végzettség az elvégzett specializációtól függetlenül, egységesen: “okleveles pszichológus” és bemenetet jelent bármely szakpszichológusi képzésre.

A Pszichológia MA felvételi eljárása az SZTE-n:

A Pszichológia MA felvételi eljárás két részből áll: írásbeli vizsgából (30 pont) és online térben történő szóbeli (40 pont) vizsgából.

Minden egyéb pontról (hozott pont és többletpontok) a Tanulmányi Osztályon érdeklődhetnek. Felvételi tájékoztatás: felveteli.btk@szte.hu

ÍRÁSBELI VIZSGA – 30 pont

 

A pályázónak egy előzetesen elkészített, empirikus vizsgálatot tartalmazó referenciamunkát kell beküldenie. A dolgozat bármilyen témából készülhet (például általános lélektan, személyiségpszichológia, szociálpszichológia, fejlődéslélektan, munka- és szervezetpszichológia). Az írásbeli dolgozatban a pályázónak be kell mutatnia a vizsgálatot, a vizsgálati módszereket, az eredményeket és szakirodalmi háttérbe rendezve, értelmeznie is kell az eredményeket.

 

Az írásbeli referenciamunka elkészítésének formai kritériumai:

A referenciamunka maximum 10 oldal legyen, ami bemutatja a vizsgálatot és a vizsgálathoz szorosan köthető szakirodalmi hátteret. A dolgozat készülhet a jelentkező korábbi műhelymunkája vagy szakdolgozata alapján. Amennyiben a jelentkezőnek már megjelent elsőszerzős, lektorált pszichológiai közleménye, akkor a közleményt is be lehet nyújtani referenciamunkaként, ebben az esetben a terjedelem meghaladhatja a 10 oldalt.  A dolgozatnak legyen fedőlapja, tartalomjegyzéke, amit kövessen egy egyoldalas összefoglaló a dolgozatról. A dolgozat végén legyen a melléklet megszerkesztve. A fedőlap, a tartalomjegyzék, az egyoldalas összefoglaló, az irodalomjegyzék és a mellékletek nem képezik a 10 oldal részét.

A dolgozatot Times New Roman betűtípussal, 12 betűnagysággal, 2,5 margókkal és 1,5 sortávolsággal kell elkészíteni.

SZÓBELI VIZSGA (szakmai és motivációs beszélgetés) – 40 pont

 

A szóbeli vizsga előtt a pályázónak egy „motivációs levelet” és egy rövid önéletrajzot (1-1 oldal terjedelemben) kell elkészítenie, amelyben röviden be tudja mutatni szakmai alkalmasságát, rátermettségét, és azt, hogy miért az adott specializációra szeretne jelentkezni.

A szóbeli vizsga során a hallgatónak röviden be kell mutatnia az előzetesen beküldött írásbeli dolgozatát (referenciamunka). A bizottság értékeli a pályázó írásbeli referenciamunkájának bemutatását (szakirodalmi tájékozottság, a vizsgálat logikus összefüggéseinek kiemelése és az eredmények gyakorlati használhatósága). Továbbá a kéttagú bizottsággal egy motivációs beszélgetést folytatnak a „motivációs levél” alapján.

 

A beküldendő anyagokról:

–        egy fájlban várjuk az önéletrajzot, a motivációs levelet és a referenciamunkát az alábbi elnevezéssel: VezetéknévKeresztnév_felvételiSZTE

Kérjük, a pontos elnevezésre ügyeljenek, mert így tudjuk sorba rendezni a beérkező anyagokat!

–        pdf formátumban

–        oldalszám: 1 oldal önéletrajz, 1 oldal motivációs levél és max 10 oldal referenciamunka a fent leírtak szerint

Az emailcím, amelyre a felvételi anyagokat várjuk: sztepszichint@gmail.com

A beérkezés után visszaigazoló emailt küldünk.

Beküldési határidő: 2024. június 3-a hétfő

 

Modulválasztás (specializációra történő jelentkezés) módja a Pszichológia MA-n

Az SZTE Pszichológia mesterszakon négy specializáción lehet tanulmányokat folytatni: Kognitív pszichológia, Klinikai és egészségpszichológia, Tanácsadás és iskolapszichológia, Fejlődés- és klinikai gyermekpszichológia. A felvételi döntés után, szeptemberben lehet megjelölni a Neptunban azt, hogy mi a preferált sorrend a specializáció választásban. Az, hogy ki melyik specializációra jut be, függ a specializáció kapacitásától, a jelentkezők számától és a jelentkezők felvételi eredményétől, ezért a specializáció megválasztásakor mindenképpen javasolt három specializáció sorrendbe állítása. (A Neptun maximum három megjelölést enged.) A specializációk valamelyikébe történt besorolás eredményéről a hallgatók Neptun rendszerében kapnak értesítést.

 

Néhány általános tudnivaló (GYIK)

Pontosan mit kell hozni a felvételi vizsgára?

A vizsgára hozni kell fényképes igazolványt, a végzést igazoló okmányt (amennyiben a hallgató csak az adott tanévben végez, ilyen igazolásra nincs szükség)

Ugyanaz-e a felvételi vizsga a nappali és a levelező képzésre?

Igen.

Milyen karrierlehetőségei vannak egy okleveles pszichológusnak?

Az Ma diploma második felsőfokú végzettségi szintnek számít, melynek birtokában az elhelyezkedési- és karrierlehetőségek jelentősen kitágulnak. Az okleveles pszichológus értelemszerűen elhelyezkedhet minden olyan munkaterületen, mint ahol a viselkedéselemző szakember, de jogosult önálló pszichológusi munkakörök betöltésére. Nem kvalifikált viszont szakpszochológusi feladatkörök ellátására – ehhez szakpszichológusi végzettséget kell szereznie.

Egy adott specializáció elvégzése nem jelenti, hogy csak azon az ágon lehet további képzéseket folytatni. Ha valaki pl. kognitív specializáción végez MA tanulmányokat, dönthet úgy, hogy a diploma megszerzése után klinikai szakpszichológus képzésre jelentkezik. A szakirányos specializáció ellenére tehát a mesterszintű képzés még nem jelent a hivatáson belüli végleges elkötelezettséget egy szakterülettel. A pszichológus diplomával való elhelyezkedés lehetséges minden olyan szervezetben történő elhelyezkedésnél, ahol nevelés, képzés, fejlesztés, vezetés, viselkedés-korrekció, gyógyítás, illetve rehabilitációs tevékenység folyik. Ilyenek többek között a kórház, gyermekotthon, büntetés-végrehajtás, üzleti élet, nevelési tanácsadó, iskola, szociális intézmények, mentálhigiénés központok, civil szervezetek. A munkaerő-piac meglehetősen telített, azonban növekvő kereslet mutatkozik a legkülönfélébb területeken, ahol emberekkel kell foglalkozni, így pl. a versenyszférában, a civil szervezeteknél, és az oktatásügy különböző színterein, valamint az állami szervezeteknél (pl. katasztrófavédelem, munkaügyi központok, nevelési tanácsadók, szociális otthonok. Az MA diplomával rendelkező pszichológus jogosult rendeletileg szabályozott magánpraxist folytatni. A magánpraxis egészségügyi szolgáltató tevékenységnek számít, amit aktuális miniszteri rendeletek szabályoznak. A karrierlehetőségekre vonatkozóan további információk találhatók a “Mire jogosít az MA diploma?” c. menüpontban található dokumentumban.

A tanév felépítése – levelező munkarend

Levelező munkarendben úgynevezett konzultációs hétvégéket hirdetünk.  Megadott pénteki napokra tesszük az előadásokat (10:00-18:00), melyek látogatása nem kötelező, szombati napokon lesznek a kötelező gyakorlatok (hiányzás a TVSZ szerint, maximum az adott kurzus összóraszámának 20%-a), 8:30-16:00 között,  A dátumok közzététele mindig az adott félév kurzusfelvételi időszakának (Neptunban a kurzusfelvétel megnyitása) kezdete előtt pár nappal történik.

A konzultációs hétvégék száma és ritmusa változik, általánosságban elmondható, hogy a 14-15 hetes szorgalmi időszakon belül BA-n 7-10 péntek-szombati alkalommal lehet számolni, MA-n 5-7 db. péntek-szombati “hétvégén” kell a konzultációkon résztvenni.

Amennyiben maradt kérdésük a BA és MA pszichológia szakra vonatkozóan, kérjük, írjanak:  pszichologia.btk@szte.hu (a levelekre 2024. január 8-át követően válaszolunk, telefonon nem tudunk tájékoztatást nyújtani)